Utrzymanie porządku w szafie jest prostsze, niż myślisz. Zorganizuj swoją garderobę. Zacznij od wyboru szafy. Poniżej podpowiadamy, w czym trzymać swoje ciuchy.  

Jak wybrać szafę?

Decydując się na szafę, kieruj się przede wszystkim funkcjonalnością. Dwa najpopularniejsze typy szaf to szafy wolnostojące i zabudowane. Szafa wolnostojąca będzie wygodniejsza, jeśli będziesz chciała się przeprowadzić lub przemeblować pokój. Jest też szykowna, dobrze dobrany mebel będzie ozdobą Twojej sypialni. Z kolei szafa zabudowana jest pojemniejsza i mniej rzuca się w oczy.

Wybierając szafę, zwróć uwagę na odpowiednie wymiary. Drzwi powinny się swobodnie otwierać, nie zahaczyć o łóżko czy inny mebel. W przeciwnym razie lepiej zastanowić się nad szafą z przesuwanymi drzwiami. 

Na rynku dostępne są meble z różnych materiałów. Do najpopularniejszych należą:  płyty wiórowe, laminowane, MDF i fornirowane. Najelegantsza i najwytrzymalsza będzie szafa z litego drewna. Niestety to też najdroższe rozwiązanie. Do wykonania drzwi szaf wnękowych  używa się także szkła, metalu, tworzyw sztucznych. Jeśli lubisz się przebierać, koniecznie wybierz szafę z lustrem.

Drewniana szafa – wygoda i luksus

Jeśli zdecydujesz się na szafę z drewna, dobierz ją tak, aby pasowała do pozostałych mebli w sypialni. Zwróć uwagę na styl, kolor czy gatunek drewna. Dobrze dobrana drewniana szafa będzie Ci służyć latami. Drewno jest odporne na zniekształcenia i uszkodzenia.

Jak urządzić wnętrze szafy?

W szafie powinien znajdować drążek, na którym zawiesisz wieszaki. Na wieszakach trzymaj wszystko, co się gniecie, czyli koszule, płaszcze, sukienki, marynarki, żakiety. Jeśli potrzebujesz dodatkowej ochrony swojej garderoby – kup materiałowe osłonki na wiszące ubrania. Na wieszakach nie powinno trzymać się swetrów, ponieważ wtedy odkształcają się i rozciągają. 

Na półce przechowuj ubrania złożone w kostkę i ułożone w stosy. Mogą to być T-shirty, bluzki, spodnie, swetry.  Najlepiej każdą półkę zarezerwuj na inną część garderoby.

Ubrania złożone w kostkę można też pionowo przechowywać w pudełkach. To praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu łatwo wyjmiesz każdą rzecz. Wszystkie dodatki i bieliznę i schowaj do szuflad. Możesz też zdecydować się na specjalne organizery lub koszyki do szafy. Dzięki nim wszystko będzie zawsze na swoim miejscu.
Buty najlepiej przechowywać w oryginalnych pudełkach. W ten sposób unikniesz odkształceń. 

 

Regularnie sprzątaj w szafie

Niezależnie od tego, jak bardzo pojemną będziesz mieć szafę, aby utrzymać w niej porządek, należy regularnie przeglądać wszystkie ubrania i dodatki.

Rzeczy, których już nie nosisz, oddaj dalej. Możesz je podarować koleżankom, przekazać do organizacji charytatywnej lub ewentualnie wyrzucić do pojemników na odzież.

Pamiętaj, aby każdej wiosny spakować zimowe ubrania i schować, aż znów będą potrzebne.
Podobnie, gdy skończy się sezon letni, spakuj letnie rzeczy, których nie będziesz już potrzebować i daj im poczekać na kolejne letnie dni. Jeśli masz już szafę, ale okazuje się, że za  mała, możesz dokupić komodę z szufladami, by pomieścić wszystkie rzeczy.