Intuicja za pewne podpowiada nam, że dieta dla sportowców dość mocno różni się od sposobu odżywiania osób, które nie trenują, a nawet prowadzą bardziej siedzący tryb życia. Tak jest w rzeczywistości, gdyż regularne treningi zużywają spore zapasy energii i kalorii, a co za tym idzie- dieta osoby aktywnej fizycznie powinna za tym zużyciem nadążyć. Dlatego też dieta dla osób uprawiających sport powinna zawierać większe ilości węglowodanów oraz białka. To właśnie te substancje odżywcze są spalane podczas wysiłku fizycznego. W jakiej postaci je przyjmować i o czym należy pamiętać w szczególności?

Więcej węglowodanów, ale jakich?

Czasem można usłyszeć, że osoby regularnie trenujące i będące aktywne fizycznie mogą sobie pozwolić na odstępstwa od diety, bo i tak te nadmiarowe kalorie spalą. Jest to prawda, jednak wśród przyjmowanych węglowodanów przede wszystkim powinny znajdować się cukry złożone, a nie proste. W praktyce oznacza to, że słodycze nadal stanowią bezużyteczne źródło dużej ilości kalorii. Tymczasem, cukry złożone wyposażają nasz organizm w energię, która jest uwalniana do organizmu stopniowo. Dzięki temu możemy mieć siły do działania i do treningów. Węglowodany złożone znajdziemy w pieczywie ciemnym i razowym, a także w ciemnych makaronach, brązowym ryżu czy w płatkach owsianych.

Dieta obfitująca w białko

Dietetycy z Projektu Zdrowie: https://projektzdrowie.info/diets/dieta-dla-aktywnych/ mówią: "O diecie wysokobiałkowej często wspomina się w sytuacji, kiedy ktoś trenuje dyscypliny wymagające siły. Wówczas stawia się na rozbudowę mięśni, a do tego potrzebne są właśnie zwiększone ilości białka. W takim przypadku w diecie osoby trenującej powinny znajdować się warzywa oraz mięso, ryby, a także mleko i szeroko pojęty nabiał. Oczywiście, nadal nie można zapominać o tym, aby dostarczać organizmowi także innych substancji, a więc witamin i minerałów, dzięki którym można zachować dobre samopoczucie.".

Co jeść bezpośrednio przed i po treningu?

Wiele osób, które zaczyna trenować przede wszystkim zastanawia się, co jeść bezpośrednio przed zajęciami, jak i po nich. Najlepiej jest zaplanować ostatni posiłek przed wyjściem na trening około 3 godziny przed jego rozpoczęciem. Powinien on zawierać węglowodany złożone, które dostarczą organizmowi energii, ale samo danie powinno być raczej lekkostrawne, aby szybko mogło zostać przetworzone w energię przez nasz układ pokarmowy. Natomiast po treningu istotne jest, aby zaplanować posiłek regeneracyjny, czyli taki, który uzupełni kalorie, które spaliliśmy podczas wysiłku fizycznego. Jedynym problemem, jaki możemy napotkać jest zachowanie odpowiedniej przerwy pomiędzy posiłkiem regeneracyjnym, a pójściem spać, zwłaszcza jeśli mamy zaplanowane treningi na późne godziny wieczorne. Najlepiej bowiem zjeść ten ostatni posiłek około 2-3 godziny przed spaniem, aby zdążył się przetrawić. Przy bardzo intensywnym treningu wytrzymałościowym, dobrze jest też zabierać ze sobą przekąski dedykowane sportowcom, które dodadzą nam energii w czasie wysiłku. Bardzo często są one niezbędnym elementem treningu.