Kontuzja dla nikogo nie jest niczym przyjemnym, chociaż za pewne w największym stopniu jest ona czymś negatywnym dla zawodowych sportowców. Zazwyczaj nie tylko wiąże się ona z koniecznością zaprzestania regularnych treningów, ale też doprowadza do tego, że nie jesteśmy w stanie wykonywać naszych codziennych obowiązków i stajemy się zależy od innych.

Dlatego też im szybciej uda się nam wrócić do dawnej sprawności- tym lepiej. Jednym z pomysłów na to, jak przyspieszyć zdrowienie jest udanie się do takiego miejsca jak gabinet fizjoterapii. W takim miejscu odpowiedni fizjoterapeuta zapozna się z naszym przypadkiem i będzie mógł zarekomendować zabiegi lub masaże, które pozwolą nam szybciej uporać się z przykrymi konsekwencjami kontuzji. Wobec tego, jeśli interesuje nas to, jak leczyć kontuzje w sposób profesjonalny- udajmy się do takiego właśnie specjalisty.

Fizjoterapia powinna zostać określona pod kątem problemu

Jak się okazuje, w przypadku różnego rodzaju kontuzji to indywidualne podejście do pacjenta jest bardzo ważne. Kontuzje mogą bowiem dotyczyć różnych miejsc, a także być mniej lub bardziej poważne. Dlatego też rehabilitacja i fizjoterapia zawsze jest dobierana indywidualnie do każdego przypadku, po zapoznaniu się z przebiegiem leczenia, a także po ocenie zaawansowania dolegliwości. Już na samym początku bardzo często ocenia się siłę mięśniową w uszkodzonych partiach ciała, a także sprawdza się, jaki jest zakres ruchu u pacjenta. Zastosowana terapia powinna być swego rodzaju treningiem funkcjonalnym, a więc takim, który pobudzi organizm do działania, zmobilizuje stawy, ale i rozluźni mięśnie. Nie powinno być to bolesne, ale to zwiększenie ruchu nawet w tych partiach, w których doznaliśmy kontuzji jest bardzo ważne.

Kiedy konieczna jest konsultacja z ortopedą

W wielu przypadkach poważnych kontuzji nie można rozpocząć żadnych zajęć, zabiegów ani masaży bez konieczności konsultacji z ortopedą, który będzie mógł wydać specjalistyczną opinię o stanie pacjenta. Inna rekonwalescencja będzie bowiem dotyczyć drobnych urazów, a całkiem inne zalecenia są co do leczenia pooperacyjnego.

Co ważne, nie powinniśmy nagle całkowicie przestać się ruszać i zniechęcać się do aktywności fizycznej. Jeśli tylko po konsultacji z lekarzem okaże się, że jest to wręcz zalecane- taka rehabilitacja oraz specjalistyczne zabiegi z zakresu fizjoterapii pomogą znacznie szybciej odzyskać nam całkowitą sprawność. Jeśli więc chcemy sobie sami w jakiś sposób pomóc, to na pewno nie możemy zamykać się w domu, co negatywnie mogłoby wpłynąć także na naszą kondycję psychiczną.